czwartek, 11 czerwca 2015

Nasza wizyta w schronisku

Wizyta w schronisku odbyła się bardzo miło i przyjemnie.Zostałyśmy oprowadzone po całym budynku i wytłumaczono nam jakie pomieszczenie do czego służy. Zapoznałyśmy się z psami . Myślę ,że pomaganie zwierzętom szczególnie w takiej sytuacji jest bardzo przydatne. Myślę także ,że pięknie pomagać.











Autor postu: Jagna Nosek
Fotograf:Jagna Nosek i Tomasz Nosek 

Poradnik-Pies #6 Pielęgnacja ras długowłosych

Psy długowłose są jedną z najbardziej reprezentatywnych grup psów- stanowią piękną ozdobę zarówno w domu, jak i na spacerze. Warunkiem ich pięknego wyglądu jest odpowiednia pielęgnacja, która wymaga od nas dużego nakładu czasu i dużych umiejętności. Z tego też powodu psy te nie są polecane początkującym właścicielom.

Rasy długowłose
Psy o długiej sierści charakteryzują się obfitym, delikatnie spływającym włosem, pokrywającym całe ich ciało. Może on być pozostawiony w naturalnym stanie- wtedy przycinane są jedynie końcówki i wycinany włos spomiędzy opuszek, bądź też skracany i wtedy jego pielęgnacja jest mniej wymagająca. Ma on tendencję do kołtunienia się, jeżeli nie jest szczotkowany regularnie – minimum wynosi tu 3 razy w ciągu tygodnia, jednak jeżeli pies codziennie biega dużo w terenie to wtedy jest to konieczne codziennie. Jeżeli dopuścimy do jego zaniedbania to konieczne będzie ogolenie psa, w przeciwnym razie pod kołtunami skóra odparzy się i może dojsć do rozwoju stanu zapalnego, spowodowanego złym przepływem powietrza przy skórze. Długie włosy powodować mogą także problemy z oczami – jest to miejsce, które pielęgnujemy specjalnie, podobnie jak uszy, które często pod wpływem ciężaru włosów są oklapnięte i bez odpowiedniej wentylacji rozwija się w nich zapalenie. Do najpopularniejszych w obrębie tej grupy ras należą:

• Chart afgański
• Briard
• Skye Terrier
• Lhasa Apso
• Shih Tzu
• Yorkshire Terrier


Pielęgnacja
Do czesania takich psów używamy grzebienia, bądź też szczotki bez kulek na końcu. Przy czesaniu zawsze musimy upewnić się, że nie ominęlismy żadnego miejsca i zrobillismy to dokładnie. Szczególnie dokładnie czeszemy psa przed kąpielą, gdyż kołtuny pozostawione do kąpieli, po niej będą niemożliwe do rozczesania i będą musiały zostać obcięte.
Kąpiel robimy raz w tygodniu, jeżeli pies uczestniczy w wystawach, bądź jeżeli jest to pies domowy to zmniejszamy ich częstotliwość i kąpiemy psa według potrzeby- jednak nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. Używamy szamponu do długich włosów, dostosowanego także do typu skóry. Myjemy włosy jedno- lub dwukrotnie, delikatnie masując je z kierunkiem wzrostu włosów. Bardzo dokładnie spłukujemy i po myciu zawsze stosujemy odżywkę obciążającą – możemy trzymać ją na psie przez 15-20 minut, najlepiej pod zawiniętym ręcznikiem. Odżywkę również dokładnie spłukujemy .
Suszenie rozpoczynamy od ręcznika- delikatnie przyciskamy go do psa, nigdy nie trzemy . Dokładnie rozczesujemy wtedy psa- jeżeli odżywka nałożona wczesniej nie daje nam miękkiego włosa to możemy użyć specjalnej odżywki ułatwiającej rozczesywanie. Suszymy jednoczesnie czesząc psa- dodatkowo prostuje i układa nam to fryzurę. Suszarkę nastawiamy na zimne powietrze i suszymy delikatnie z włosem. Jeżeli po wysuszeniu włos jest napuszony to możemy użyć obciążającego włos sprayu.
Dużą uwagę zwracamy u tych psów na stan higieniczny uszu-długie włosy obciążają je i uniemożliwiają swobodny przepływ powietrza. Szczególnie przy kąpieli pilnujemy, aby woda nie dostała się do uszu.
Jest to najbardziej wymagająca grupa psów- dlatego zapewnijmy sobie odpowiedni zapas czasu, aby nie wykonywać niczego w pospiechu, gdyż zniechęcić możemy tym psa do takich zabiegów i tym samym uczynić naszą pielęgnację jeszcze trudniejszą.


Autor:Weronika.P


Poradnik-Pies #5 Pielęgnacja ras krótkowłosych

Zadbany pupil stanowi chlubę każdego właściciela. Dlatego w ich pielęgnację wkładamy całe serce, dużo czasu i kosztów. Jak ograniczyć naszą pracę do minimum, jednocześnie maksymalizując efekty? Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że tak jak u ludzi, tak i u psów pielęgnacja powinna być zabiegiem kompleksowym, wykonywanym regularnie i odpowiednio dobranym do typu włosa i skóry.

Charakterystyka
Psy gładkowłose to grupa bardzo obszerna, popularna i posiadająca stosunkowo najprostszą do utrzymania w znakomitej kondycji sierść. Z najpopularniejszych ras wymienić tu należy: dalmatyńczyki, boksery, beagle, whippety. Oto krótka charakterystyka ich szaty:
• Włosy krótkie, przylegające do ciała
• Skóra delikatna, podatna na uczulenia i podrażnienia
• Włosy mają tendencję do głębokiego wbijania się w tkaniny w domu, trudne do usunięcia z ubrań i mebli.


Na ich pielęgnację powinny składać się:

• Regularne czesanie
• Kąpiele z suszeniem
• Pielęgnacja uszu i pazurów




Pielęgnacja
Bardzo ważny jest odpowiedni dobór narzędzi do pielęgnacji psa- dla tej grupy najlepiej sprawdzają się specjalne psie zgrzebła i gumowe rękawice. Bardzo przydatny jest także furminator- specjalne zgrzebło usuwające martwy włos z sierści.
Czesanie powinno być wykonywane zależnie od kondycji sierści, ale nie rzadziej niż raz w tygodniu cały pies powinien być uważnie wyczesany. Najlepiej robić to na dworze, gdyż w domu ich sierść jest trudna do sprzątnięcia- wbija się w wykładziny i meble, także trudno usunąć je z ubrań.
 Częstotliwość kąpieli również uzależniamy od potrzeby- możne ona wynosić od jednej w tygodniu do jednej na 12 tygodni. Używamy do niej szamponu dostosowanego do typu skóry- może ona być normalna, skłonna do uczuleń (zaczerwieniona i podrażniona po kąpieli), przetłuszczająca się (wymagana są tu częstsze kąpiele, ze względu na nieprzyjemny zapach skóry w przerwach między nimi). Psa myjemy dłońmi, nie używamy szczotek. Na zmoczoną sierść nanosimy szampon i delikatnie wmasowujemy go zgodnie z przebiegiem włosa. Czynność tą można powtórzyć, jeżeli pies jest bardzo brudny. Szampon bardzo dokładnie spłukujemy i jeżeli jest taka potrzeba (sierść sucha i matowa) to używamy odżywki, którą także zawsze należy spłukać. Suszenie psa zaczynamy od delikatnego wytarcia go ręcznikiem- raczej odciskamy na nim wodę, a nie trzemy go nim. Wszystkie czynności robimy z kierunkiem przebiegu włosa. Po tym zabiegu rozpocząć możemy właściwe suszenie, używamy suszarki nastawionej na chłodny nawiew, nigdy nie suszymy psa gorącym powietrzem. Odległość, na jaką trzymamy suszarkę zależy od osobniczej tolerancji psa. Nigdy jednak nie trzymamy jej długo w jednym miejscu i zawsze kierunek suszenia przebiega z włosem. Jednocześnie susząc możemy czesać psa. Kończymy, gdy przy dotyku psa nasza ręka jest sucha, pamiętając jednocześnie, że o wiele dłużej schnie skóra psa niż jego sierść- nawet do 24h, dlatego nie wychodzimy z psem na spacer bezpośrednio po suszeniu.
Pazury przycinamy co 4-6 tygodni, chyba że pies ściera je sam regularnie poprzez dużą ilość ruchu. Uszy czyścimy raz na 1-2 miesiące, nigdy na sucho, zawsze za pomocą specjalnego płynu do mycia uszu i potem dokładnie je suszymy. Dobrze jest też przed kąpielą włożyć do nich specjalne gumowe zatyczki, żeby nie zamoczyły się wewnątrz.
Dbajmy regularnie o nasze czworonogi, a na pewno odwdzięczą się nam one pięknym , zadbanym wyglądem . Zaprocentuje nam to także mniejszymi wydatkami na lekarza, związanymi ze skórnymi problemami.
Czym pielęgnować psy krótkowłose: 

poradnik- Pies #4 Jak odpowiednie wybrać psa dla siebie ?

Psy sportowe:
Do tej kategorii należą głównie wyżły , retrievery, setery oraz spaniele m.in. golden retriever,  husky , wyżeł weimarski, alaskan malamute,cocker spaniel i seter irlandzki.
 NAJLEPSZE CECHY:
 wszystkie te psy mają żywe usposobienie i są pełne energii.
 OSTRZEŻENIE: 
 psy tej kategorii zazwyczaj potrzebują regularnych oraz intensywnych zajęć ruchowych.
Psy pracujące
 Ponieważ wychodowano je do takich zadań, jak stróżowanie oraz rolnictwo, psy tek kategorii należą do najsilniejszych i najbardziej wytrzymałych spośród wszystkich ras. Są to: dogi niemieckie, dobermany, nowofundlandy, bernardyny i rottweilery.
 NAJLEPSZE CECHY: 
ich odwaga oraz wielkość czynią je idealnymi obrońcami domostw i rodzin.
 OSTRZEŻENIE: 
 te silne psy wymagają starannego szkolenia oraz madrej socjalizacji.
 Psy "zabawki"
 Psy tej kategorii to, w większości przypadkow , małe i delikatne pieski. I nic dziwnego - wiele z nich to klasyczne pieski kanapowe. Do typowych przedstawicieli należą maltańczyk, chihuahua , shih tzu i pomeranian.
 NAJLEPSZE CECHY:
 idealne rasy dla właścicieli niewielkich i małych mieszkań
 OSTRZEŻENIE:
 nie wszystkie pieski kanapowe mają spokojna naturę. Niektore z nich, zwłaszcza chihuahua i pomeranian, swoim zachowaniem mogą sprawiać liczne kłopoty.
 Teriery
 Wychowano je , by ścigały i zabijały wszelkie małe stworzenia , od szczorów do borsuków. Teriery znane są ze swej szczególnej (wyzywającej) natury. Najlepiej nadają się dla energicznych właścicieli. Typowi przedstawiciele tej kategorii to: cairn terier, jack russell terier, bulterier, border terier i americian staffordshire terier.
 NAJLEPSZE CECHY: 
teriery słyną ze swojej witalności oraz żywego osposobienia.
 OSTRZEŻENIE: 
potrafia być zaczepne i bojowo nastawione wobec innych psów oraz próbować zdominować zbyt biernego właścieciela.
Psy myśliwskie
Rożnorodna grupa , obejmująca rasy pierwotnie wyhodowane do polowania na otwartym terenie, natomiast obecnie cenione jako psy rodzinne, m.in. beagle, bassety, ridgeback rodezyjski, chart angielski oraz borzoj.
 NAJLEPSZE CECHY:
 gdy nie poluja w większości przypadkow są spokojne i zrównoważone.
OSTRZEŻENIE:
 niektore rasy np. beagle , regularnie wydaja z siebie głośnei przeciągłe wycie, zwane zawodzeniem.
 Psy niesportowe
Zbiorcza kategoria ras o różnych wielkosciach i kształtach ciała oraz temperamencie. Do znanych psów niesportowych należy biszon kędzierzawy, buldog, pudel i dalmatyńczyk
NAJLEPSZE CECHY:
 kategoria ta oferuję dużo ras użytecznych dla człowieka, od psow stróżujących do psów kanapowych, a więc nadających się dla osób o różnych stylach życia.
OSTRZEŻENIE: 
różnorodność tej kategorii uniemożliwia ogólnego stwiedzenia na temat zachowania lub wymagań ruchowych psów.
 Psy pasterskie
Psy tej grupy wyróżnia zdolność do panowania nad poruszaniem sie innych zwierząt. Do psow pasterskich nalezą: collie, border collie i owczarek staroangielski
NAJLEPSZE CECHY: 
wiele ras pasterskich jest znanych ze swej inteligencji oraz energii.
OSTRZEŻENIE
:w przypadku wielu ras pasterskich różnica między "inteligenty i energiczny' a "nerwowy i pobudliwy" bywa niewielka. Jeśli pies nie otrzyma odpowiednio dużej dawki ruchu, moze niszczyć sprzęty i wyposażenie domu opiekuna.


WYBÓR ODPOWIEDNIEGO PSA

wielkość
 zasadniczo przyjmuje się, że większe rasy sa nieodpowiednie dla osób mieszkających w małych mieszkaniach lub też w domach z małymi i nieogrodzonymi podwórkami. Jednak zasada ta nie zawsze ma zastosowanie. Niektóre duze rasy np golden retriever są spokojniejsze i lepiej nadają się do małych przestrzeni niz np pełen energii sznaucer.
 typ sierści:
 rasy długowłose obficie linieja i wymagają regularnych, kosztownych zabiegów pielęgnacyjnych. Rasy krótkowłose stawiają mniejsze wymagania pielęgnacyjne, ale mogą tracić podobnie dużo sierści. Psi łupież może wywoływać alergie u ludzi.
temperament:
  psy czystych ras posiadają dobrze poznane i przewidywalne charaktery. Jest niezmiernie ważne, aby wybrać psa, ktory idealnie będzie pasowal do waszego stylu życia.Jeśli rodzice należą do dwóch spokrewnionych ras, wtedy ocena powinna być łatwa. Jednak gdy pochodzi od rodziców z różnych ras, może spowodować więcej kłopotow.
wymagania ruchowe:
  jeśli lubicie aktwność ruchową na świeżym powietrzu i chcecie, aby pies wam towarzyszył, weżcie pod uwagę duże, sportowe rasy lub teriery. Jesli natomiast najchetniej oglądacie sport w telewizji, szukajcie psa , który ma skromne wymagania ruchowe.
wymagania czasowe: 
 czy w tygodniu bedziecie wracać do domu o stałych porach, aby zapewnić waszemu psu wyjście na spacer i siusiu? Pamiętajcie, że choć niektore psy(owczarek szkocki , golden retriever, bloodhound) nie buntują się ,gdy zostaja same w domu, to wiele innych ( border collie, teriery pszeniczne) może cierpieć na lęk z powodu rozłąki.
 uwarunkowania rodzinne: 
 zanim nabedziecie psa, musicie miec pewnośc, że chce go każdy członek waszej rodziny Pamietajcie, że psy skłonne do podgryzania czy agresywnych zachowań, są w większości przypadków nieodpowiednie dla rodzin z małymi dziećmi. Ponadto należy wziąć pod uwagę reakcję zwierząt domowych,które juz macie.
umiarkowania finansowe: 
posiadanie psa to niekończące się wydatki. Karma, wizyta u weterynarza, zabiegi pielegnacyjne oraz inne koszty mogą urosnąc do tysięcy złotych rocznie. Jeśli nie zdołacie sprostać takim obciążeniom, pomyślcie o mniej kosztownym w utrzymaniu zwierzątku.
Autor: Weronika.P

Moje ulubine rasy psów

1.Alaskan malamute – rasa psa zaprzęgowego w typie szpica, zaliczana do ras pierwotnych. Jedna z najstarszych ras arktycznych używanych do ciągnięcia sań i przenoszenia ładunków. Typ wilkowaty.
2.Husky syberyjski – jedna z ras psów, należąca do grupy szpiców i psów w typie pierwotnym, zaklasyfikowana do sekcji północnych psów zaprzęgowych. Zgodnie z klasyfikacją amerykańską, należy do grupy psów pracujących. Typ wilkowaty.
3.Owczarek kaukaski – rasa psa zaliczana do grupy molosów w typie górskim, wyhodowana na Kaukazie, na terenie dawnego Związku Radzieckiego, pierwotnie przeznaczona do pilnowania stad owiec.
4.Owczarek podhalański – polska rasa psa, w typie psa pasterskiego, według wzorca FCI psy tej rasy nie podlegają próbom pracy. Owczarek podhalański jest jedną z pięciu ras polskich uznanych przez FCI.
5.Akita – rasa psa zaliczana do grupy szpiców i psów pierwotnych, wyhodowana w Japonii, pierwotnie do walk psów, później użytkowana również do polowań. Współcześnie pełni funkcje psa stróżująco-obronnego oraz psa-towarzysza.
6.Akita amerykańska – rasa psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji szpicy azjatyckich i ras pokrewnych. Nie podlega próbom pracy.
7.Rottweiler – rasy psa zaliczana do grupy molosów w typie mastifa. Zgodnie z klasyfikacją amerykańską, należy do grupy psów pracujących.
8.Mastif tybetański – rasa psa zaliczana do grupy molosów w typie górskim, wyhodowana w Tybecie do zaganiania zwierząt i do stróżowania. Obecnie hodowany jest jako pies wystawowy, stróżujący i pies-towarzysz.
9.Leonberger – rasa psa zaliczana do grupy molosów w typie górskim, wyhodowana w XIX wieku w Niemczech.
10.Chow chow – rasa psa, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji szpiców azjatyckich i ras pokrewnych.Typ lisowaty. Nie podlega próbom pracy. Zgodnie z klasyfikacją amerykańską, należy do grupy psów pracujących.
11.Mastif, mastyf – nazwa stosowana dla kilku ras psa z grupy molosów w typie doga, charakteryzujących się masywną budową ciała.
12.Golden retriever – rasa psa, należąca do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych, zaklasyfikowana do sekcji psów aportujących. Typ wyżłowaty. Podlega próbom pracy.



 13.Owczarek niemiecki – jedna z ras psów należąca do grupy psów pasterskich sklasyfikowana do sekcji psów pasterskich. Według klasyfikacji FCI podlega próbom pracy. Zaliczany do psów obronnych. Typ wilkowaty.



Autor:
Weronika.P










środa, 10 czerwca 2015

Poradnik- Pies #3- test , idealny pies dla ciebie

Czy ktoś z domowników jest alergikiem?
<> Tak
<> Nie
Czy psem będzie opiekowała się osoba starsza?
<> Tak
<> Nie
Czy w domu są lub będą w domu?
<> Nie,lub nastolatki i starsze
<> Tak, w wieku szkoły podstawowej
<> Tak w wieku przedszkolnym lub młodsze
Czy w domu są już psy?
<> Tak
<> Nie
Czy w domu są już inne zwierzęta?
<> Tak
<> Nie
Aktywność psa i jego opiekuna
<> Wysoka ( sportowiec)
<> Średnia (turysta / spacerowicz)
<> Niska (kanapowiec/domator)
Pielęgnacja
<> Codziennie
<> 3-5 razy na tydzień
<> Mało lub wcale
Podatność na szkolenie
<> Duże
<> Średnie
<> Małe
Poziom hałaśliwości
<> Wysoki
<> Średni
<> Mały lub wcale
Rozmiar / wielkość
<> Miniatura ( do 5 kg)
<> Mały ( do 10 kg)
<> Średni (do 20 kg)
<> Duży ( do 40 kg )
<> Olbrzym ( ponad 40 kg )
Na podstawie tej ankiety możesz wyselekcjonować niektóre z ras psów i wybrać twojego nowego przyjaciela.
           

                         Autor postu : Jagna Nosek

Poradnik-Pies #2- lista zakupów

  • jedzenie
  • legowisko
  • smycz, obroża lub szelki
  • transporter lub szelki samochodowe
  • miska na wodę 
  • podkłady higieniczne
  • zabawki i gryzaki
  • przybory do sierści
  • kosmetyki pielęgnacyjne
  • szczoteczka do zębów 
  • kaganiec (tylko gdy pies jest agresywny wobec innych)
  • akcesoria do szkolenia
                                                                                   Autor postu : Jagna Nosek

Poradnik- Pies #1- Na co musimy się przygotować

Domownicy :
> Czy na pewno wszyscy chcą mieć psa?
> Czy ktoś ma alergię na sierść lub ślinę psów?
> Czy są w domu inne zwierzęta które i może wpłynąć na nie obecność psa?

Czas:
> Czy masz wystarczająco dużo czasu na spacery?
> Czy znajdziesz czas na zajmowanie się zwierzęciem w domu poza spacerami- pieszczoty, zabawa, pielęgnacja itp.
> Czy będziesz mógł sobie pozwolić na szkolenie czworonoga ?
> Co z nim zrobisz jeśli będziesz musiał iść do pracy itp.

Chęci:
> Wyobraź sobie koszmarny upał,burzę z piorunami lub -30 stopni ze śniegiem po kolana jesteś gotowy wychodzić na spacer nie zależnie od pogody?
> Czy jesteś gotowy zmienić większość swoich obecnych nawyków?

Wakacje:
> Czy będziesz mógł zabrać czworonoga ze sobą?
> Czy masz kogoś kto zajmie się twoim psem w czasie twojego urlopu?
> Czy będziesz miał wystarczające finanse na hotel dla psów lub wynajęcie opiekuna?

Finanse :
> jedzenie: stałe koszty miesięczne ; zależy od wielkości psa
> akcesoria :1-2 razy na rok
> zabawki: kilka razy w roku chyba z,że pies jest urodzonym niszczycielem , to wtedy zdecydowanie częściej
> legowisko: 1-2 razy na rok
> pierwsze szczepienie :choroby wirusowe trzy powtórki ,wścieklizna jednorazowe
> szczepienie przypominające: raz w roku
> smakołyki: do szkolenia raz na tydzień
 > kurs posłuszeństwa: jednorazowo
> fryzjer: średnio raz na kwartał
> leczenia :jeżeli pies często choruje trzeba liczyć się z wielkimi kosztami
> kastracja
                                                                    Autor postu : Jagna Nosek

Poradnik- Psy ze schroniska #5- Umowa adopcyjna i kontrola

Każde zabranie zwierzęcia ze schroniska wymaga zawarcia umowy adopcyjnej . Najczęściej zobowiązujemy się do :

  • karmienia i pielęgnowania psa
  • wizyt u weterynarza w razie choroby i kontroli stanu zdrowia zwierzęcia
  • nie trzymaj psa na łańcuchu
  • przyjaznego traktowania zwierzęcia
  • zaopatrzenie psa w obroże z adresem i numerem telefonu                              
  • Ważnym punktem większości umów jest zakaz przekazywania psa innej osobie. Gdybyśmy musieli się pozbyć psa, musimy go zwrócić do schroniska, z którego go wzięliśmy. Jesteśmy zobowiązani poinformować schronisko gdy zwierzęciu coś się stanie                                                                                                                                                                                                                                                                      Autor postu : Jagna Nosek

Poradnik- Psy ze schroniska #4- Datki i opłaty

Do schronisk jest oddawanych wiele zwierząt ciężko rannych lub bardzo zaniedbanych, które muszą być operowane i leczone.Organizacja ochrony zwierząt nie mogą oczekiwać ,że przyszli właściciele pokryją wszystkie koszty z tym związane. Ponadto, w każdym szanującym się schronisku dla zwierząt, mieszkają już stare zwierzęta które nie maja szansy na znalezienie nowego właściciela Koszty ich utrzymania są częściowo pokrywane przez datki osób , które wybrały już swojego czworonoga.
                                                                                       Autor postu : Jagna Nosek

Poradnik-Psy ze schronisk #3-skąd wziąć psa

Jeżeli już podjęliśmy decyzję , że chcemy posiadać psa ze schroniska i jesteśmy w pełni świadomi obowiązków jakie pociąga za sobą owa decyzja , pora zastanowić się skąd wziąć zwierzaka.

  • Schroniska dla zwierząt
  • Azyle dla bezdomnych psów
  • Prywatne przytuliska
  • Ośrodki dla bezdomnych psów 
                                                         Autor postu : Jagna Nosek

wtorek, 9 czerwca 2015

Poradnik- Psy ze schronisk #2 - psy po przejściach

Nieraz zdarza się ,że pies miał więcej niż jednego właściciela. Każda kolejna zmiana miejsca i otoczenia , utrata domu i rodziny , jest dla czworonoga wielkim, niezmiernie stresującym przeżycie. Niestety w schroniskach spotykamy psy które przechodziły z rąk do rąk i nigdzie na dużej nie znalazły miejsca. Znajdują się tam także psy które doświadczyły przemocy lub został pozostawione na ulicy lub w lesie.
Rada!
Nawet jeśli chcemy nabyć psa rasowego i mamy szczególne upodobania do pewnych ras , odwiedźmy schroniska dla zwierząt . Czasami do schronisk trafiają szczeniaki czempionów czy dorosłe psy rasowe .



Autor postu :Jagna Nosek

Moje psy marzeń- Buldog francuski

Buldog francuski jest małym psem kanapowym , jednak odziedziczył wiele cech po swoich przodkach ,które walczyły na arenach z bykami są to m.in. wytrzymałość , krępa sylwetka, szerokie ciało, ciężkie kości  dużą kwadratową twarz i rozbudowana muskulatura.Ponadto jego luźna skóra tworzy zabawne zmarszczki na pyszczku i ramionach.Bardzo charakterystyczną cechą są długie i sterczące uszy swobodnie i nieskrępowanie i kiedy trzeba potrafi nabrać dużej prędkości.








Autor postu : Jagna Nosek

Moje psy marzeń - Whippet

Opis:Jest psem eleganckim , szczupłym o długich nogach , z dobrze wyprofilowana sylwetką , przypomina miniaturę greyhounda.Jak wszystkie charty ma bardzo dobry wzrok- wysokie pole widzenia -250 stopni. Jest sprinterem krótkodystansowcem.Potrafi robić nagłe zwroty i przyspieszać lepiej niż psy innych ras. Cechuje go niesamowita zręczność i sprawność.



Autor postu: Jagna Nosek

Moje psy marzeń - Mops

Opis : wesoły kanapowiec o charakterystycznych zmarszczkach o spłaszczonym pyszczku. Jego sylwetka jest kwadratowa ,krępa i dobrze umięśniona. Cechuje go silna oraz zwarta budowa.
Porusza mocno, wesoło czasami zwija tylną cześć ciała. Może charczeć i chrapać.


                                                                 


              Autor postu: Jagna Nosek